WSZAWICA JEST CZĘSTĄ CHOROBĄ PASOŻYTNICZĄ, A PRZY TYM STANOWI PROBLEM O WYMIARZE SPOŁECZNYM.
Do zarażenia tym pasożytami może dojść poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub jej rzeczami osobistymi. Przebywanie w dużych skupiskach (przytulanie się, stykanie głowami), wspólne używanie grzebieni, szczotek, ozdób do włosów, nakryć głowy, ręczników czy bielizny pościelowej stwarza idealne warunki do przenoszenia wszy. Wszy pasożytują wyłączenie na owłosionej części skóry i żywią się krwią człowieka. Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd skóry. W miejscu ukąszenia powstaje niewielkie zgrubienie, które swędzi i piecze. Wszy występują najczęściej za uszami i z tyłu głowy tuż nad karkiem. Obecność dorosłych osobników można zauważyć gołym okiem, wyglądają jak ziarenka sezamu. Jaja (gnidy) występują zwykle u nasady włosów. Wyglądem przypominają łupież, jednak w przeciwieństwie do niego trudno je usunąć.
Preparaty przeciwko wszawicy w formie szamponów, płynów, pianek czy aerozoli dostępne są w aptekach bez recepty.
Wskazania profilaktyczne dla rodziców w przypadku pojawienia się wszawicy w środowisku przedszkolnym :
związywanie długich włosów lub krótkie fryzury ułatwiające pielęgnację skóry głowy i włosów,
wyrobienie w dziecku nawyku dbania o wyłączność w użytkowaniu środków higieny osobistej tj. grzebieni, gumek i opasek do włosów, ręczników, czapek itp.
codzienne czesanie i szczotkowanie włosów,
mycie włosów w miarę potrzeb (nie rzadziej niż raz w tygodniu),
wyposażenie dzieci w środki higieniczne, takie jak szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie włosów,
systematyczne sprawdzanie czystości głowy i włosów co najmniej raz na 7-10 dni
- W przypadku zauważenia jaj pasożytów (gnid) lub wszy we włosach należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja.
- W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy.
- Pamiętając o cyklu rozwoju pasożyta i jego formach przetrwalnikowych, kurację powtarzamy dwu lub trzykrotnie w zależności od stosowanego preparatu i zaleceń producenta.
- Pamiętajmy również o zmianie pościeli, ręczników, ubrań i bielizny po każdorazowym wykonaniu zabiegu, w całym domu i u wszystkich domowników. Pościel i ubrania pierzemy w wysokich temperaturach (co najmniej 55 0C ) i o ile to możliwe prasujemy żelazkiem.